Skip to content
kh slide show
تایید کنید! PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط همفکری دات کام   
پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۵۶

مدیریت مجموعه ای را به شما واگذار می کنند. پس از گذشت مدت زمانی و دریافت بازخورد های پرسنل تحت مدیریت خود، تصویر جدیدی از خود خواهید یافت. در این تصویر جدید شما به عنوان راس یک هرم قرار دارید. در این حالت به صورت پیوسته به شما مراجعه می شود و می بینید که در طول روز مجوزهای مختلفی را صادر می کنید. نامه ها و برگه های مختلفی را امضا می کنید. ممکن است این احساس در شما و زیر مجموعه تان بوجود بیاید که یکی از نقش های اصلی شما همانا صدور مجوزهای مختلف برای انجام کارهای مختلف می باشد.

در مجموعه تحت رهبری شما همواره افراد با تخصص های مختلف وجود دارند. هر کدام از این افراد علاقه مندی هایی دارند و برای انجام کارهای مورد علاقه خود انگیزه های ویژه دارند. تا جاییکه برای ادامه آن نیازی به نیروی خارجی ندارند و داوطلبانه حاضر به انجام آن می باشند. چه بسا از انجام آن لذت می برند. از طرفی این افراد در مجموعه تحت رهبری شما کار می کنند. فرهنگ کاری ایجاب می کند که برای انجام یک کار از شما طلب اجازه کنند. مجوزها را شما صادر می کنید. اندیشیدن به کار روزانه جزو لاینفک ذهن پرسنل می باشد و از طرفی انگیزه های شخصی هم در ذهن آنها وجود دارد. این باعث می شود که آنها در فکر این باشند که از استعداد شخصی خود در کار خود بهره ببرند. ممکن است ایده هایی به ذهن آنها برسد. ممکن است این ایده ها در فضای شرکت شما مطرح شود حال هنگام ناهار یا صحبت با همکار و... تا اینکه این ایده ها با شما مطرح شود. خاصیت اصلی این ایده ها این است که انگیزه پیشران درونی پشت آن قرار دارد. اما اینجا یک مشکل وجود دارد و آن شما هستید. شما به عنوان یک صادر کننده مجوز در سر راه تمام این ایده ها قرار دارید.

مدیر، اولین تهدید می باشد

چه بسا بدون اینکه خود بخواهید تبدیل به مانعی برای جاری شدن این ایده ها شده اید. حال چه باید کرد؟ چگونه اینچنین تهددی را به فرصت تبدیل کنیم؟ شما به عنوان یک صادر کننده مجوز فقط کافیست که تسهیل کنید. در واقع :

همفکری دات کام :

در صدور مجوزها، ارائه اختیارات و امضا کردن سخاوتمند باشید.

تا می توانید مجوز صادر کنید

در این صورت می توان گفت تا حدود زیادی از تهدید خود به عنوان یک مدیر در مجموعه کاسته اید. این باعث می شود نقش شما نه به عنوان یک مانع یا کند کننده ماجرا بلکه به عنوان یک تسهیل گر شناخته شود. فرهنگ کاری سازمان های شما اجازه نمی دهد که بدون مجوز کاری انجام شود. حال شما برای کاهش تهدیدات این فرهنگ، فقط کافیست که به عنوان یک مدیر، سر راه قرار نگیرید.راه را باز کنید جاده را هموار سازید. این یکی از نقش های زیبای مدیریتی است. یعنی کمتر مدیریت کنید بلکه از سر راه پرسنل کنار روید. چرا که آنها همیشه انگیزه های زیادی برای رشد در کار خود دارند. و تنها دلیل محقق نشدن آمال آنها فقط شما بوده اید. انواع مجوز ها را صادرکنید. در این صورت بزرگترین نقش خود به عنوان یک مدیر را انجام داده اید. در این حالت موجی از انگیزه ها و ایده های جدید به عنوان تحقیق و توسعه در فضای شرکت شما جاری خواهد شد. با آنها همراه شوید و جلوی فرصتی را که برای تحرک شرکت و پرسنل ایجاد شده است نگیرید. در غیر اینصورت بعدها با زحمت زیادی مجبور به ایجاد همین تحرک در مجموعه خواهید شد. اما اکنون فرصت تحرک بوجود آمده کافیست که شما همراه شوید. موجها را ببینید.

تا می توانید اختیار صادر کنید

تا می توانید سر راه قرار نگیرید.

حال چه فرصتی بهتر از این : تا می توانید مجوز صادر کنید. یعنی پرسنل شما را به عنوان کسی که تسهیل کننده کار است بشناسند و نه اینکه به عنوان کسی که برای ارائه هر مجوز زمان زیادی را تلف می کند. در این صورت شما به عنوان یک صادر کننده مجوز مدام در حال آزاد سازی انگیزه ها و علایق درونی افراد در مجموعه شرکت خود می باشید. این باعث می شود یک برد دو طرفه بوجود آید. ازطرفی پرسنل در اندیشه همراستا سازی انگیزه های خود با کار خود می باشند و از طرفی شما را به عنوان یک تسهیل گر می شناسند و نه یک مانع! مسلما این افراد در زمینه های مورد علاقه خود همواره در حال

انگیزه های مختلفی برای انجام کارهای داوطلبانه وجود دارد

از طرفی بسیاری از کارها به شما وابسته خواهد شد.

ممکن است این نقش دلخواه شما نباشد چراکه فرصت تحلیل هر نوع درخواستی را ندارید و وقت زیادی از شما را می گیرد.

پس از مدتی پرسنل عادت می کنند و تقریبا برای هر کاری نظر شما را جویا می شوند. این باعث می شود که توانایی تصمیم گیری و حل مساله در شما تقویت شود و برعکس در پرسنل تحت مدیریت شما تضعیف شود. اگر کمی دقت کنید می بینید که بسیاری از مسائل را خود مجموعه قادر به حل آن می باشند. اما بازهم

همفکری دات کام را یکجا ببینید

آخرین به روز رسانی در جمعه ۰۳ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۳۷
 

اشتراک همفکری دات کام

آدرس ایمیل

Delivered by FeedBurner

وب گردی همفکری

ارزش افزوده برای وب گردی روزانه همفکری

RSS

آمار و ارقام

اعضا : 1
محتوا : 35
پیوندها : 6
بازدیدهای محتوا : 236542

آرشیو مطالب